Kunnanhallitus

Kunnanhallitus, vastaa kunnan hallinnon ja taloudenhoidon käytännön sujumisesta, valmistelee asiat kunnanvaltuustolle, valvoo kunnan etua sekä edustaa kuntaa. Kunnanhallituksen nimittää kunnanvaltuusto.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Vuoden 2019 alkaen kunnanhallituksen esityslistat ja pöytäkirjat löytyvät osoitteesta: http://rautalampi.cloudnc.fi/fi-FI/Toimielimet/Kunnanhallitus

Kunnanhallituksen esityslistat ja pöytäkirjat

Kunnanhallituksen kokouspöytäkirjat tarkistetaan pääsääntöisesti välittömästi kokousten jälkeen. Tarkastettu pöytäkirja pidetään yleisesti nähtävillä kokousta seuraavan viikon maanantaina myös Rautalammin kunnanvirastolla.

Kunnanhallitus 2021

Kunnanhallituksen puheenjohtaja on Matti Kärkkäinen, 1. varapuheenjohtaja Tuulikki Tiihanoff ja 2. varapuheenjohtaja Heikki Pietikäinen.

Nimi Ammatti Puhelin Sähköposti Puolue
Kärkkäinen Matti

henk.koht.varajäsen

Kari Laitinen

maanviljelijä, yrittäjä

 

0400-575128

 

0400-573876

matti.karkkainen@rautalampi.fi

 

kari.laitinen@rautalampi.fi

KESK

 

KESK

Tuulikki Tiihanoff

henk.koht.varajäsen

Jussi Herranen

terveydenjoitaja, eläkkeellä

 

0440-846940

 

040-7421918

tuulikki.tiihanoff@rautalampi.fi

 

jussi.herranen@rautalampi.fi

SDP

 

SDP

Heikki Pietikäinen

henk.koht.varajäsen

Sari Hintikka-Varis

 

 

045-6356804

heikki.pietikainen@rautalampi.fi

 

sari.hintikka-varis@rautalampi.fi

KOK

 

KOK

Anne Karhunen

henk.koht.varajäsen

Jouko Turpeinen

sairaanhoitaja

 

044-5847656

 

0400-274552

anne.karhunen@rautalampi.fi

 

jouko.turpeinen@rautalampi.fi

KESK

 

KESK

Päivi Heikkinen

henk.koht.varajäsen

Jouko Korhonen

asiakkuusneuvoja

 

040-9654594

 

040-5253750

paivi.heikkinen@rautalampi.fi

 

jouko.korhonen@rautalampi.fi

KESK

 

KESK

Tuomo Hänninen

henk.koht.varajäsen

Petteri Haukka

asentaja

 

040-7460118

 

040-7062573

tuomo.hanninen@rautalampi.fi

 

petteri.haukka@rautalampi.fi

VAS

 

VAS

Korhonen Sinikka

henk.koht.varajäsen

Kimmo Karvinen

diettikokki 040-5900573

 

050-3256259

sinikka.korhonen@rautalampi.fi

 

kimmo.karvinen@rautalampi.fi

PS

 

PS

 

 

Kunnanhallituksen kokousajat

Kunnanhallituksen kokousajat vuonna 2021 ovat pääasiassa joka toinen – joka kolmas viikko. Kokoukset alkavat tavallisesti klo 17 kunnanhallituksen kokoushuoneessa kunnanvirastolla. Myös etäkokoukset ovat mahdollisia.  Pöytäkirjat tarkastetaan pääsääntöisesti välittömästi kokousten jälkeen.

Kokouspäivät:

  • 11.1.2021
  • 25.1.2021
  • 15.2.2021
  • 15.3.2021
  • 29.3.2021 (tilinpäätös 2020)
  • 26.4.2021
  • 24.5.2021
  • 14.6.2021
  • 28.6.2021
  • 9.8.2021
  • 23.8.2021
  • 13.9.2021 (varapäivä)
  • 20.9.2021
  • 25.10.2021
  • 15.11.2021 (talousarvio, koko päivä)
  • 29.11.2021
  • 7.12.2021
  • 13.12.2021 (varapäivä)