Vapaa-ajan asukastoimikunta

Rautalammin vapaa-ajan asukkaiden toimikunta VASTA on vuonna 2005 perustettu mökkiläistoimikunta. Toimikunta toimii kunnanhallituksen alaisena ja siinä on kymmenen jäsentä, joista seitsemän jäsentä valitaan vaaleilla ja kolme jäsentä valitsee kunta. Toimikunnan jäsenten vaaleihin voi osallistua Rautalammilla vapaa-ajan asunnon omistavat, mutta muualla kuin kunnassa asuvat vapaa-ajan asunnon omistajat. Toimikunta valitsee keskuudestaan puheenjohtajan ja kutsuu kunnan viranhaltijoista sihteerin.

Tehtävät

  • toimia kunnassa vapaa-ajan asunnon asukkaiden ja omistajien edunvalvojana
  •  laatia aloitteita ja tehdä esityksiä kesäasukkaiden viihtyisyyden lisäämiseksi
  • antaa lausuntoja vapaa-ajan asukkaiden maankäyttöön ja ympäristön viihtyisyyteen ja virkistyskäyttöön liittyvissä kysymyksissä
  • järjestää yhteistyössä vapaa-ajan asunnon asukkaiden, kuntalaisten, yrittäjien ja muiden yhteistyökumppanien kanssa erilaisia tapahtumia
  • tehdä Rautalampi tunnetuksi

Työsarka

VASTAn työn painopisteet perustuvat pääosin vuonna 2006 toteutettuun kyselyyn,
joka kohdistettiin vapaa-ajan asukkaille. Vastausten perusteella valittiin tärkeimmiksi kehityskohteiksi:

  • vapaa-ajan asuntojen jätehuollon kehitys
  • palveluiden kehittäminen
  • vapaa-ajan asukkaiden tarpeiden mukaisten tavaravalikoimien saaminen pt-myymälöihin ja puhelinpalvelu
  • kotipalvelua kunnalta
  • tuottajatorien toiminnan kehitys
  • mökkiläisten kesätreffien kehittäminen
  • laajakaista kesäasukkaille
  • tiedottamisen ja viestinnän kehitys

Palveluiden kehityksessä on asukaskyselyn tulokset toimitettu eri yrittäjille ja kauppoihin. Samoin on järjestetty tapaamisia eri palvelutarjoajien kanssa.

Tiedotuksen ja viestinnän kehittämisessä olemme olleet yhteydessä eri paikallislehtiin ja keskustelleet mahdollisuudesta järjestää edulliset lehtitilaukset kesäasukkaille ja omaa palstaa tälle kohderyhmälle. Lisäksi osallistumme kesätapahtumaan ja erilaisten teematalkoiden/-palaverien suunnitteluun ja järjestelyihin.

VASTA ottaa vastaan enemmän kuin mielellään palautetta ja varsinkin uusia konkreettisia ehdotuksia kesäasukkaiden asioiden ajamiseksi.

Jäsenet

Nimi Sähköpostiosoite Puhelin
VAPAA-AJAN ASUKKAIDEN VALITSEMAT EDUSTAJAT
Kari Paananen kari.k.paananen@gmail.com 040 503 4892
Lauri Hintikka lauri.hintikka@percussio.fi 050 511 7471
Tiina Laitinen tindelaitinen@gmail.com 040 580 7054
Eero Rantala eero.rantala@entendu.inet.fi 040 500 9882
Anssi Rekula anssi.rekula@gmail.com 040 501 4156
Hannes Rossi hannes.rossi@suomi24.fi 050 350 9565
Pekka Vesa pekka.vesa@kolumbus.fi 040 551 0709
KUNNANHALLITUKSEN VALITSEMAT EDUSTAJAT
Anu Hotti anu.hotti@rautalampi.fi 040 186 3491
Mikko Piltonen mikkopiltonen93@gmail.com
Pekka Annala pekka.annala@punainenristi.fi 0400 263 559


Rautalammin kunnan edustaja ja toimikunnan esittelijä

Elinkeinoasiamies

Iiro Lyytinen

020 7464 650

iiro.lyytinen@rautalampi.fi

Yksikkö

Elinkeinopalvelut

Toimipaikka

Kunnanvirasto