Perhekeskustiimi

Perhekeskustiimin toiminta on helposti saavutettava palvelu alle kouluikäisille lapsille ja heidän perheilleen. Mieltä askarruttavien asioiden ei tarvitse kasvaa suuriksi. Joskus yhden kerran keskustelu voi riittää. 

Ennalta sovittu asiantuntijaryhmä on valmis kokoontumaan kaksi kertaa kuukaudessa joka toinen torstai klo 14-15.30. Huoltajat voivat ilmaista huolensa perheen kanssa työskentelevälle henkilölle tai työntekijä huoltajalle. Työntekijä kutsuu perhekeskustiimistä sopivat henkilöt koolle keskusteltuaan ensin huoltajien kanssa. Tapaamiset sovitaan esim. perheen kotiin, päiväkodin/esiopetuksen tai seurakunnan tiloihin. 

Ottakaa rohkeasti yhteyttä missä vaan perheen hyvinvointiin ja lapsen kasvuun ja kehitykseen liittyvissä asioissa. Etsitään ratkaisuja yhdessä. 

Yhteystiedot: 

Sosiaalityöntekijä Anna-Reeta Buchen , 040 7357973, anna-reeta.buchen@rautalampi.fi  

Terveydenhoitaja Taru Vepsäläinen , 044 0503572, taru.vepsalainen@sisasavontk.fi  

Suuhygienisti Irmeli Virta, hammashoidon ajanvaraus 044 4131235, irmeli.virta@sisasavontk.fi  

Koulukuraattori Sanna Korhonen , 040 1787002, sanna.korhonen@edu.rautalampi.fi  

Perheneuvolan sosiaalityöntekijä  Kristiina Auvinen , 044 7570758, kristiina.auvinen@suonenjoki.fi  

Perheneuvolan perheterapeutti Sari Kolehmainen , 044 7570759, sari.kolehmainen@suonenjoki.fi  

Avohuollon ohjaaja Anu Hotti, 040 1863491, anu.hotti@rautalampi.fi  

Seurakunnan lapsi- ja perhetyöntekijä Jaana Lehtolahti, 040 4848864, jaana.lehtolahti@evl.fi  

Perhetyöntekijä Terhi Pekkarinen, 050 3561834, terhi.pekkarinen@rautalampi.fi   

Perhetyöntekijä Anna Kaipiainen, 040 7651903, anna.kaipiainen@rautalampi.fi  

Päiväkodinjohtaja Iina Hänninen, 040 5715916, iina.hanninen@rautalampi.fi  

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja Jaana Jalkanen, 040 1693866, jaana.jalkanen@rautalampi.fi  

Fysioterapeutti Ulla Saramäki, ulla.saramaki@sisasavontk.fi  

Pakolaistyön vastaava Anne Haukka, 040 1787018, anne.haukka@rautalampi.fi  

Mielenterveysneuvolan vastaava sairaanhoitaja Tiina Taskinen, 044 7124330, tiina.taskinen@sisasavontk.fi   

Mielenterveysneuvolan sairaanhoitaja, Tea Tarvainen, 044 0503581, tea.tarvainen@sisasavontk.fi