Sosiaali- ja terveyspalvelut

Perusturva auttaa ja tukee

Perusturva tuottaa kuntalaisille sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut. Palvelut ovat osa kokonaisuutta, jolla edistetään kuntalaisten hyvinvointia ja mahdollisimman itsenäistä selviytymistä.

Terveyskeskus

Terveyskeskus

044 4131 200

Yksikkö

Perusturvaosasto

Toimipaikka

Sairaalantie 1
77700 Rautalampi

Sisä-Savon terveydenhuollon kuntayhtymä

Omalääkärin tai omahoitajan vastaanotot Rautalammin terveysasemalla ma-to klo 08.00-15.30 ja pe 8.00-14.00.
Ajanvaraus alueittain ma-pe  klo 08.00-09.00 ja klo 12.30-13.30
Itäinen alue    puh. 044 4131 256
Eteläinen alue puh. 044 4131 258
Kiireellinen ensiapu puh.044 4131 255

Rautalammin laboratorio
Sairaalatie 1
77700 Rautalampi
Aukioloaika ma-pe klo 7:30-10:00
Sydänfilmit (EKG) klo 8-10
Puh. 044 7178 844

Hammashoitololan ajanvaraus
ma – to 07:45 – 14:00
pe 07:45 – 13:00
Puh. 044 4131 235
Särkypotilaat soittoaika
klo 7:45 – 10:00.

Sosiaalityöntekijä

Lauri Ruotanen

040 735 7973

lauri.ruotanen@rautalampi.fi

Yksikkö

Perusturvaosasto

Toimipaikka

Kunnanvirasto

Sosiaalityöntekijä

Helena Korhonen

040 5010703

helena.korhonen@rautalampi.fi

Yksikkö

Perusturvaosasto

Toimipaikka

Kunnanvirasto

Perhetyöntekijä

Milja Söderlund

040 765 1903

milja.soderlund@rautalampi.fi

Yksikkö

Perusturvaosasto

Toimipaikka

Kunnanvirasto

Kokkatoiminnan vastaava

Kyllikki Kemppainen

040 738 7487

kyllikki.kemppainen@rautalampi.fi

Yksikkö

Kokkatoiminta/ Nuorten työpaja, Perusturvaosasto

Toimipaikka

Tallivirrantie 4

Toimistosihteeri

Jaana Kinnunen

040 521 3990

jaana.kinnunen@rautalampi.fi

Yksikkö

Perusturvaosasto

Toimipaikka

Kunnanvirasto

Kotihoidon vastaava

Anne Haukka

040 178 7018

anne.haukka@rautalampi.fi

Yksikkö

Kotihoito ja vanhustyö, Perusturvaosasto

Toimipaikka

Kunnanvirasto

Avohuollon ohjaaja

Anu Hotti

040 186 3491

anu.hotti@rautalampi.fi

Yksikkö

Kokkatoiminta/ Nuorten työpaja, Perusturvaosasto

Toimipaikka

Tallivirrantie 4